Novosti

14 Mar

Obilježen Međunarodni dan matematike i godišnjica rođenja Alberta Einsteina

Objavio: 

Ljubitelji matematike širom svijeta 14. marta obilježavaju Međunarodni dan matematike i Dan broja Pi.

U SMŠ "Zijah Dizdarević" ovaj dan prigodno je obilježen raznim aktivnostima koje su organizovali učenici gimnazije informacionih tehnologija i elektrotehničke škole sa prof. matematike Mirnesom Smajilovićem.

Navedene aktivnosti u SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica su ove godine zvanično sastavni dio obilježavanja Međunarodnog dana matematike, kao jedan od 2412 matematičkih događaja u svijetu.

Naši učenici i ove godine su se uključili u obilježavanje Međunarodnog dana matematike i Dana broja Pi kroz izradu multimedijalnih prezentacija, programiranjem u Pythonu za algoritamsko izračunavanje cifara broja Pi, nizanjem perlica u ciframa broja Pi, recitacijama o broju Pi, pamćenjem cifara broja Pi, učešćem u online kvizu o broju Pi, te pripremom kolača.

S obzirom da je Albert Einstein rođen 14.3.1879. godine, učenici IV-1 su kroz nastavu fizike obilježili i godišnjicu rođenja velikog fizičara sa profesoricom fizike Lejlom Abdulahović Smajilović. U čast njegovim dostignućima i doprinosu na raznim poljima u oblasti fizike, učenici su predstavili svoja saznanja o životu, radu i zanimljivim citatima ovog naučnika, kroz multimedijalnu prezentaciju i izradu panoa.

Neke zanimljivosti o broju Pi (3.14)

Pi je matematička konstanta koja se danas široko primjenjuje u matematici i fizici.

Obilježavanje Dana broja Pi započelo je 14. marta 1988., a prijedlog matematičara prvi je usvojio i obilježio Muzej nauke Eksploratorijum u San Francisku. Kongres SAD usvojio je 11 godina kasnije, 2009. godine, rezoluciju kojom je Dan broja Pi postao zvaničan praznik.

Pi (π) se definiše se kao odnos obima i prečnika kruga. Pi je također poznat i kao Arhimedova konstanta ili Ludolfov broj.

Numerička vrijednost Pi, zaokružena na 64 decimalna mjesta, jest: π = 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 5923

Pi je iracionalan broj, što znači da će se nastaviti u beskonačnost bez bilo kakvog pravilnog ponavljanja cifara, i nemoguće ga je prikazati kao razlomak.

Broj Pi poznat je već oko četiri milenijuma.

S ciljem upoznavanja učenika prvih razreda SMŠ "Zijah Dizdarević" sa historijom računanja i značajem broj Pi, ne samo u matematici nego i drugim tehničkim i prirodnim naukama, učenici četvrtih razreda elektrotehničkog smijera Ajla Behlil i Adi Kečo su u saradnji sa profesoricom matematike Almom Bešić danas održali zanimljivo predavanje.

Učenici prvog razreda, smijer elektrotehničar računarske tehnike i automatike, imali su priliku da se upoznaju sa problemom kvadrature kruga (da se pomoću šestara i linijara nacrta kvadrat koji bi površinom bio jednak krugu s određenim poluprečnikom) te saznaju kako je računanje broja Pi počelo upravo kao pokušaj rješenja ovog matematičkog problema. Također, naučili su kako se broj Pi računao od vremena Egipćana (2000.g.p.n.e.) do danas, a uz pomoć profesorice Alme Bešić učestvovali su i u zanimljivom, eksperimentalnoj igri određivanja broja Pi uz pomoć papra i šibica što možete vidjeti i na fotografijama u prilogu.

Primjena broja Pi, koji se naziva još i Ludolphov broj ili Arhimedova konstanta, je dosta široka, a o značaju ove konstante dovoljno govori i činjenica da postoji cjelo polje proučavanja koje uključuje korištenje mnemonika za lakše pamćenje cifri broja Pi (pifilologija).

Moguće je unutar broja π pronaći datum rođenja ili bilo koji drugi niz brojeva. To možete provjeriti na web stranici http://mypiday.com/.