Od iznimne važnosti za opstanak odgojno-obrazovnog partnerstva jesu redovni susreti roditelja i profesora (razrednika).
Dva osnovna tipa saradnje škole i roditelja su:
- Roditeljski sastanci
- Individualni sastanci
- Roditeljski sastanci su uistinu dobra prilika da čujete koji koristan savjet, ali i porazgovarate sa ljudima sa kojima sigurno imate nešto zajedničko s obzirom na to da odgajate djecu iste dobi i vrlo sličnih interesa. Na roditeljskim sastancima možemo dogovarati zajedničke projekte, razmjenjivati važne informacije koje se tiču cijelog razreda, obrazovati se, upoznavati i sarađivati. Ne biste trebali izbjegavati sastanke misleći kako su oni gubljenje vremena i kako na njima ništa novoga nećete naučiti. Roditeljski sastanci nisu samo prilika da se uspostavi pravi kontakt između roditelja i profesora već da se i roditelji povežu međusobno. Na taj način roditelji kroz zajedničku komunikaciju mogu pronaći rješenja za neke probleme svoje djece ili dati sugestije za rad s njima; kako ih potaknuti na učenje, kako se nositi s pubertetom… Na roditeljskom sastanku se može dogovoriti i tema za idući sastanak.
- Individualni sastanci su prilika da redovno nadzirete napredovanje svoga djeteta, jer, vjerovali ili ne, njima je do toga jako stalo. Prolaze li sa odličnim uspjehom ili ne, vole znati koliko se brinete i da vas zanima kakvi su u školi. Za dobru saradnju s razrednicima pokušajte, kada god je to moguće, poštovati radno vrijeme i dolaziti na informacije u ono vrijeme kada su razrednici predvidjeli vrijeme za individualne informativne razgovore sa roditeljima. Želite li doći u školu, a vrijeme određeno za informacije vam nikako ne odgovara, najavite se i dogovorite neko drugo vrijeme koje će razrednik posvetiti samo vama.
Izvod iz Pravilnika o vrednovanju i ocjenjivanju učenika u srednjoj školi o pravima i obavezama roditelja i razrednika
- Roditelj je dužan redovno dolaziti na roditeljske sastanke i individualne informativne razgovore s razrednikom.
- Roditelj ima pravo od razrednika zatražiti individualni informativni razgovor s predmetnim nastavnikom.
- Razrednik je dužan dogovoriti informativni razgovor s predmetnim nastavnikom kada to roditelj zahtijeva.
- U posljednjoj sedmici prije završetka nastavne godine ne organizuju se roditeljski sastanci i individualni informativni razgovori.
- Raspored i vrijeme roditeljskih sastanaka i individualnih informativnih razgovora planira i donosi razrednik, o čemu pismeno obavještava direktora i pedagoga škole, roditelje i učenike.
- Razrednik je dužan tokom nastavne godine održati najmanje četiri roditeljska sastanka na kojima daje pregled razrednih postignuća u prethodnome razdoblju i obavještava o učenikovoj motivaciji, interesu i razvoju njegovih sposobnosti te o njegovu radu, zalaganju, postignućima, uspjehu, izostancima i vladanju, informiše roditelje o aktivnostima u razrednome odjeljenju te osigurava razmjenu informacija između roditelja i nastavnika, pedagoga i direktora.
- Razrednik je dužan jednom sedmično organizovati individualni informativni razgovor za roditelje na kojem izvještava roditelja o postignutim nivoima kompetencija njegovoga djeteta kroz sve nastavne predmete, izostancima i vladanju, a o terminima informativnih razgovora razrednik upoznaje učenike, roditelje, direktora i stručne suradnike na početku školske godine.
- Ako roditelj ne obavijesti razrednika o razlozima nedolaska na individualne razgovore i roditeljske sastanke tokom jednog polugodišta, razrednik je dužan stupiti s njim u kontakt, zatim pisano, a o neodazivanju roditelja pisanim putem obavijestiti direktora škole.
- Ako učenik ima mjesec dana prije završetka polugodišta i/ili školske godine negativne ocjene iz više od dva nastavna predmeta, razrednik je dužan o tome pisanim putem obavijestiti roditelja i odjeljensko vijeće.