Slobodne vannastavne aktivnosti su veoma važne za učenike naše škole. Putem vannastavnih aktivnosti učenici tragaju za novim načinom samopoštovanja i oslobađanja svojih stvaralačkih potencijala. Također putem vannastavnih aktivnosti učenici ispunjavaju svoje vrijeme konstruktivno, kreativno i kod učenika se sprječavaju ona ponašanja koja nisu prihvatljiva niti u porodici, niti u školi a ni u društvenoj zajednici.
Slobodne aktivnosti treba da obiluju bogatstvom programskih sadržaja. Vannastavne aktivnosti za učenike trebaju imati u svoje sadržaje ugrađenu socijalnu komponentu razvoja učenika, psihološku, tjelesnu, radnu, emotivnu, moralnu i estetsku. Putem razvoja svih ovih komponenti u vannastavnim aktivnostima učenici se mogu dodatno odgajati i obrazovati, odmarati se, iskazivati svoj stvaralački rad, nadarenost, socijalizirati se, zabaviti, pa čak i usmjeriti svoje loše ponašanje i preobraziti ga u pozitivno i prihvatljivo ponašanje za sebe i druge.
U vannastavnim aktivnostima se mogu postizati vidni rezultati učenika i razvijati zanimanje za bavljenje određenim aktivnostima u slobodnom vremenu. Kod učenika prije svega treba razvijati motivaciju za uključivanjem u vannastavne aktivnosti, putem prikazivanja plana-šta će se raditi, putem dovođenja učenika koji je ranije bio u tim vannastavnim aktivnostima-da ispriča svoje doživljaje, putem davanja slika sa takmičenja, putem pokazivanja različitih nagrada koje je određena sekcija postigla na takmičenju, kao i putem kreativnog sadržaja koje treba učeniku predstaviti putem vannastavnih aktivnosti.
U okviru vannastavnih aktivnosti trebaju se poštovati sljedeća načela:
- Sloboda za pravilan izbor vannastavnih aktivnosti
- Smislenost koji daje društvenu i etičku vrijednost sadržaja, jer besmislenost vodi ka dosadi, besciljnosti i sl.
- Individualnost i grupni rad
- Nadarenost
- Samoaktivnost u kojoj učenik upoznaje sebe, svoje kvalitete, mogućnosti, stvara zadovoljstvo za sebe
- Raznovrsnost
- Primjerenost psihofizičkim mogućnostima učenika
- Saradnja sa drugim institucijama u oblasti kulture, umjetnosti i sl.
Zadaci i programski sadržaji vannastavnih aktivnosti ostvaruju se putem učeničkih sekcija.
Učešće učenika u ovim aktivnostima je na dobrovoljnoj osnovi.
O terminima izvođenja vannastavnih aktivnosti učenici se dogovaraju sa zaduženim nastavnicima za sekcije, pri čemu se vodi računa o opterećenosti učenika u toku jednog nastavnog dana ili sedmice.