Novosti

18 Maj

Profesorica Elma Bašić prisustvovala prvom dijelu obuke u sklopu projekta Educating Science Teachers for All

Objavio: 

U okviru projekta Erasmus+ CBHE pod nazivom Educating Science Teachers for All (ESTA) u subotu, 14. maja 2022. godine, realiziran je prvi dio obuke za nastavnike hemije srednjih škola. Ovom dijelu obuke prisustvovalo je 26 nastavnika iz Sarajevskog, Srednjobosanskog, Unsko-sanskog i Zeničko-dobojskog kantona, te Istočnog Sarajeva, među kojima je bila i profesorica Elma Bašić profesorica hemije u SMŠ "Zijah Dizdarević".

Usavršavanje je organizirano u zgradi Prirodno-matematičkog fakulteta (amfiteatar “Mladen Deželić” i praktikum 121/I). Obuka se sastojala iz predavanja, radionica i laboratorijskog rada iz oblasti hemije u obrazovanju, interkulturalnog odgoja i obrazovanja te službene trojezičnosti u obrazovnom sistemu Bosne i Hercegovine kao i jezika hemije. U toku obuke korištena je savremena oprema nabavljena u sklopu projekta koja uključuje moderne laboratorijske senzore, tablet uređaje i različite mobilne aplikacije primjenjive u nastavi prirodnih nauka. Primijenjene su nove nastavne metode, grupni i individualni rad, s naglaskom na senzibilizaciju nastavnika za različitosti učenika te uvažavanje raznolikosti u razredu.

Realizatori programa obuke bili su članovi projektnog tima ESTA na Univerzitetu u Sarajevu: doc. dr. Ines Nuić (voditeljica projekta), prof. emeritus Meliha Zejnilagić-Hajrić, mr. Merima Mrdić (Prirodno-matematički fakultet), prof. dr. Emina Dedić Bukvić (Filozofski fakultet) i prof. dr. Emira Mešanović-Meša (Pedagoški fakultet). Među pomenutim profesoricama posebna čast nam je naglasiti da su neke od njih bivše učenice naše škole, prof. Emira Mesanović-Meša i mr. Merima Mrdić, dok je doc. dr. Ines (Vidović) Nuić također naša sugrađanka i rođena Fojničanka.

U sklopu projekta je planirana i posjeta profesorice doc. dr. Ines Nuić i asistentice mr. Merime Mrdić sa Prirodno- matematičkog fakulteta našoj školi, sa potrebnim instrumentima za izvođenje pomenutih praktičnih vježbi našim učenicima. Jedna od vježbi sastoji se u mjerenju količine energije koja se nalazi u hrani koju konzumiramo (uzorak čips i kikiriki).

Vrijedi istači da je ovim projektom planiran i drugi dio obuke, ali i mogućnost da škole dobiju na "revers" izuzetno skupe i vrijedne instrumente za izvođenje navedenih i sličnih vježbi kako bi učesnici obuke sa svojim učenicima mogli realizirati vježbe koje su radili na obuci, ali i osmisliti svoje, a sve u ciju što kvalitetnijeg i modernijeg obrazovanja učenika.