U našoj školi je počela implementacija Programa socijalizacije s pravom (PSP). Ciljevi projekta su: ojačati vladavinu prava i smanjiti stopu maloljetničke delikvencije u BiH, ostvariti viši stepen povjerenja javnosti i mladih u sprovođenju zakona te ojačati partnerstvo između svih institucija koje rade sa mladima na pitanjima vladavine prava. Program provodi nevladina organizacija PH International (PH), uz pomoć grant sredstava Vlade SAD-a (Odjel za borbu protiv međunarodne trgovine narkoticima i provodbu zakona - Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs -INL), uz saglasnost nadležnih ministarstava. Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta Srednjobosanskog kantona je dalo saglasnost na sadržaj i realizaciju ovog koncepta u školama. Program će se implementirati kroz sedam modula koje će učenicima predstaviti voditelji koji su ranije prošli edukacijske treninge. Voditelj programa ispred naše škole je profesorica Meliha Crnalić, koja će, u saradnji sa educiranim policijskim službenicima iz Policijske stanice Fojnica, u tekućoj školskoj godini učenicima predstaviti svih sedam modula PSP-a. Teme koje se obrađuju tokom programa birane su s ciljem da se školama, vlasti, policiji i cjelokupnoj zajednici približi koncept socijalizacije s pravom, koji podrazumijeva zajednički rad nastavnika i policijskih službenika. Ciljna grupa su učenici drugog razreda, tako da u ovom projektu učestvuju učenici drugog razreda IT gimnazije.
Učenicima je predstavljen prvi modul Prava i obaveze mladih i institucije zaštite. Predstavljena im je Evropska konvencija o ljudskim pravima i fundamentalnim slobodama te Konvencija o pravima djeteta. Cilj je bio da se upoznaju sa osnovnim pravima i obavezama djece i mladih te da im se ukaže na važnost poštovanja vlastitih i tuđih prava. Učenici su upoznati sa ulogama i odgovornošću institucija u lokalnoj zajednici koje rade na zaštiti djece i mladih i njihovih prava. Usvojili su osnove pojmove i informacije, razumjeli ulogu različitih institucija u zaštiti dječijih prava i izuzetno bili aktivni u izvođenju zaključaka i izražavanju kritičkog mišljenja vezano za pojedine situacije u kojima su prekršena dječija prava.
Predavanju su pored voditelja prisustvovali: Samir Kučuk (direktor škole), Indira Pašalić (pedagogica škole), Željko Drljepan (pomoćnik zaovjednika), Emir Karić (policijski službenik) i Adisa Drinić (saobraćajni inžinjer, volonter u PS Fojnica).