Sat kodiranja ili Hour of Code (HoC) predstavlja najveći edukativni događaj u historiji. Pokrenut je prije nekoliko godina od američke neprofitne organizacije Code.org, kako bi se potakli učenici i studenti iz cijelog svijeta da razmotre karijeru u programiranju. Učenici kroz jednosatne tutorijale uče osnove kodiranja, a cilj je približiti djeci i mladima moderne tehnologije i programiranje, te ih na taj način usmjeriti na IT sektor koji je najtraženiji na globalnom tržištu rada. Do sada je u ovom pokretu učestvovalo više od 100 miliona mladih.
Ove godine i SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica kao škola organizator je učestvovala u najvećem edukativnom događaju "Sedmici informatičke edukacije" kroz eduaktivni događaj "Sat kodiranja" u periodu od 5. do 11. decembra.
Učešće su uzeli učenici prvog, drugog i trećeg razreda Gimnazije, te učenici prvog razreda Medicinske škole uz koordinatore prof. Almu Bešić i prof. Mirnesa Smajilovića.
Sat kodiranja se dešava na svjetskom nivou i ima za cilj uključenje što većeg broja učenika u svijet programiranja. Sedmica kodiranja koja predstavlja jedan od najvećih svjetskih obrazovnih online događaja je idealan način da se učenicima približi algoritamski način razmišljanja i samim tim pozitivno utiče na njihovo informatičko obrazovanje.
Prethodno iskustvo u kodiranju nije bilo potrebno.
Kako se osnovno načelo kodiranja zasniva na sistemskom izvršavanju zadataka prema tačno utvrđenim pravilima kodiranja te definisanjem redosljeda operacija kojima se dolazi do željenih rezultata učenici su bili u mogućnosti kodirati te kroz zanimljive interaktivne igre vizuelno pratiti rezultate svojih kodova.
U toku kodiranja svaki pogrešan blok je jednako kao i ispravan doprinosio tome da učenici razviju određene misaone procese i uče na vlastitim greškama jer su vizuelno prateći kretanje avatara u izabranoj aplikaciji mogli da prate posljedice koje su ti blokovi uzrokovali.
Učenici su stekli pozitivne utiske, zabavili se i nešto novo naučili. Svi učesnici Hour Of Code 2016 u našoj školi dobili su cetrifikate, na čemu se zahvaljujemo direktorici škole Merimi Sijarić koja je podržala ovaj edukativni događaj.
Rezultat je također bio analitički i strateški način razmišljanja koji su učenici usvojili tokom kodiranja. Organizovanje "Sedmice kodiranja" dokazuje značaj informatičkog obrazovanja u 21. stoljeću.