U ponedjeljak, 24. oktobra 2016. godine, u našoj školi je upriličena edukativna manifestacija u cilju obilježavanja Međunarodnom dana Ujedinjenih naroda. Glavni akteri ove manifestacije su bili učenici Amina Bukvić i Kenan Handžić, koji su u desetominutnoj prezentaciji prisutnima predstavili kratku historiju, djelatnost i ciljeve UN-a, kao i (ne)namjerne greške učinjene tokom rata u BiH u periodu od 1992-1995 godine. Ova manifestacija počela je minutom šutnje i učenjem fatihe za nedavno preminulog, bivšeg učenika naše škola, Haruna Hodžića.
Ujedinjeni narodi ili UN je međunarodna organizacija čiji je cilj održavanje mira i sigurnosti u svijetu kao i razvijanje dobrosusjedskih odnosa, ekonomsku saradnju, širenje tolerancije i promicanje poštivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda čovjeka.
Budući da se prethodnica Ujedninjenih naroda, tzv. Liga naroda osnovana 1919. godine, pokazala kao nedjelotvorna organizacija jer nisu postignuti nikakvi uspjesi u prevenciji Drugog svjetskog rata, javila se potreba za osnivanjem bolje i djelotvornije organizacije. Tu ideju iznijeli su američki predsjednik Roosevelt i britanski premijer Churchill u Atlanskoj povelji. Željeli su povezati antihitlerovske narode u jednu koaliciju koja bi održavala mir i sigurnost u svijetu. Ideja je razrađivana dugi niz godina te je prihvaćena u San Franciscu 24. oktobra 1945. godine., na konferenciji predstavnika 50 zemalja.
Ujedinjeni narodi danas broje 193 članice, među kojima je i Bosna i Hercegovina.
Kada države postanu članice Ujedinjenih naroda, potpisuju povelju Ujedinjenih naroda te se obavezuju ispunjavati propisane dužnosti. Prema povelji, četiri su osnovna zadatka UN-a:
Ujedinjeni narodi nisu globalna vlada i ne stvaraju zakone. Oni omogućavaju sredstva za rješavanje međunarodnih konflikata i formuliraju smjernice za globalna pitanja i probleme. U Ujedinjenim narodima sve države članice, velike i male, bogate i siromašne, s različitim političkim stajalištima i društvenim uređenjima, imaju svoj glas u ovom procesu.
Sistem Ujedinjenih naroda se zasniva na pet glavnih organa:
dok je šesti organ, Vijeće za povjerenstvo svoj rad obustavilo 1994. godine nakon sticanja nezavisnosti Palau, kao zadnjeg povjerenika ovog vijeća. Četiri od pet glavnih organa svoje sjedište imaju u glavnom sjedištu UN-a u New Yorku. Međunarodni sud pravde nalazi se u Hagu, dok su druge velike agencije sa sjedištem u uredima UN-a u Ženevi, u Beču, i Nairobiju. Ostale institucije UN-a nalaze se širom svijetu.
Šest službenih jezika Ujedinjenih naroda koji se koriste u međuvladinim sastancima i koji su zastupljeni u dokumentima UN-a su: arapski, engleski, francuski, kineski, ruski i španski jezik. Na osnovu Konvencije o privilegijama i imunitetima Ujedinjenih naroda, UN i njegove agencije su imune na zakone zemalja u kojima djeluju, a obavezuju se i na nepristrasnost UN-a u odnosu na državu u kojoj djeluju i države članice.