Novosti

29 Feb

Obilježen Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine Istaknuto

Objavio: 

Povodom 1. marta - Dana nezavisnosti Bosne i Heregovine, u ponedjeljak, 29.02.2016. godine, u SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica upriličen je prigodan program.

Obilježavanju su, pored učenika, prisustvovali direktorica Merima Sijarić, profesori i pomoćno osoblje naše škole.

Na početku programa intonirana je državna himna, a o značaju 1. marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, referat je pripremio učenik Adnan Orman.

U skladu sa nastavnim kalendarom i praznicima u FBiH, utorak, 1. mart 2016. godine, je neradni nenastavni dan.

Svima Vama koji nezavisnu, jedinstvenu i suverenu državu Bosnu i Hercegovinu nosite u srcu i borite se za nju, čestitamo 1. mart - Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

1. mart se obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Herecgovine još od 1992. godine. Naime, 29. februara i 1. marta 1992. godine, u Bosni i Hercegovini, održan je referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine od SFRJ. Većina Bosanaca i Hercegovaca izjasnila se tada pozitivno - glasali su za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana.

Prema statističkim podacima, na referendum je izašlo oko 64,31% građana s pravom glasa, a za nezavisnost BiH glasalo je njih oko 99,44%. Mnogi bosanskohercegovački Srbi su, prema instrukcijama njihovog političkog vrha, bojkotovali referendum, misleći da će tako onemogućiti ispravnost i legalnost istog.

BiH je dakle, proglasila svoju nezavisnost 1. marta 1992. godine, a kao odgovor na referendum, srpske paravojne formacije postavljaju barikade u Sarajevu i drugim bosanskohercegovačkim gradovima u kojima počinje prava agresija na Bosnu i Hercegovinu.

Zemlje članice Evropske zajednice su 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije i Sjedinjene Američke Države priznale Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu. Republika Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine postala članica Organizacije ujedinjenih naroda. U isto vrijeme oružani sukobi koji su već bili počinjali u dijelovima BiH prerasli su u srpsku agresiju u kojoj su poginule stotine hiljada muškaraca, žena, djece, spaljeni i porušeni vjerski objekti, otvarani logori, počinjen najveći genocid na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata u Srebrenici, a hiljade bh. građana raseljeno je po bijelom svijetu.

Uspješnim otporom građana Republike Bosne i Hercegovine agresiji i zalaganjem Vlade Republike Bosne i Hercegovine za multietničku i demokratsku državu ravnopravnih naroda, BiH je očuvala svoj državnopravni i historijski kontinuitet. U američkom gradu Daytonu 21. novembra 1995. potpisan je mirovni sporazum, čime je neslužbeno završena agresija na BiH. Konačni sporazum potpisan je u Parizu 14. decembra 1995. godine, a Dejtonski sporazum potvrdio je Bosnu i Hercegovinu kao samostalnu i suverenu državu u evropskoj porodici država.

Parlament je 28. februara 1995. godine donio odluku da se 1. mart slavi kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Evropska ekonomska zajednica je priznala ovaj dan, a ukaz o proglašenju zakona kojim se 1. mart proglašava Danom nezavisnosti Bosne i Hercegovine i državnim praznikom potpisao je predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović 6. marta 1995. godine.