Oglasna ploča za učenike

Munir Softić

Munir Softić

U ponedjeljak, 14.10.2024.godine, u prostorijama škole u Fojnici održano je predavanje na temu "Prevencija, liječenje i psihološka potpora oboljelim od raka dojke".

Budući da se mjesec oktobar obilježava kao mjesec podizanja svijesti i borbe protiv raka dojke, ovim predavanjem dali smo naš skromni doprinos edukaciji mladih ljudi, a sve u cilju očuvanja njihovog zdravlja.

Ovo predavanje obuhvatilo je sve segmente od prevencije, preko liječenja, njege i psihološke potpore oboljelim osobama. Svjesni činjenice da je prevencija i rano dijagnosticiranje najbolji put do potpunog izlječenja, doktorica Belma Zahirović, posvetila je posebnu pažnju ovoj temi.

Njega oboljelih, u najtežim fazama njihovog liječenja, obično je zadatak medicinskih sestara i tehničara, pa se ovoj temi posvetila i detaljno objasnila magistrica sestrinstva Amila Huseinbašić.

Najbolje šanse za izlječenje imaju mentalno stabilni i jaki pacijenti. Kako se suočiti sa samom dijagnozom, kako najefikasnije prolaziti kroz sve faze liječenja, misleći pri tome i na oboljele i na njihove porodice, objasnila je psihologinja Mirsada Softić.

Bitno je naglasiti da ovo predavanje nije jedini oblik podizanja svijesti o prevenciji i liječenju raka dojke, te da se naši učenici medicinskih škola konstantno educiraju na ovu temu. Međutim, ovim predavanjem obuhvatili smo učenike ostalih škola koji se i ne susreću često sa ovom tematikom.

Danas je održana radionica pod nazivom "Historijski razvoj medicine" za učenike medicinskih razreda. Radionicu je vodio profesor historije Haris Zulum, koji je učenicima omogućio da kroz interaktivne diskusije i primjere iz različitih historijskih perioda istraže razvoj medicinskih praksi.

Poseban naglasak stavljen je na historiju medicine od Starog vijeka, Srednjeg vijeka, Novog vijeka, pa sve do Savremenog doba, s fokusom na utjecaj ratova, epidemija i tehnoloških otkrića na evoluciju medicine.

Radionica je pružila dublje razumijevanje o tome kako su društvene i historijske promjene oblikovale medicinsku nauku kakvu danas poznajemo.

Posebno bismo istaknuli učenike:

I-2a: Huskić Naida i Orman Mirzeta

II-2: Alajbegović Anida, Skopljak Hana, Memija Harun i Karić Nuđejma

II-2a: Klisura Azra, Krasnići Dženisa, Polutan Hena i Šehović Šejma

Ovom prilikom pohvaljujemo sve učenike na aktivnom učešću i doprinosu uspjehu radionice!

Proteklog vikenda u Fojnici je održan drugi modul drugog ciklusa projekta "Briga za zajednički dom" kojeg sprovodi Centar za mirovno obrazovanje. Naši učenici u pratnji profesorice Amile Ramić, zajedno sa učenicima i profesorima iz još tri škole, imali su zanimljive aktivnosti vezane za projekat. Učenice koje su sudjelovale u ovim aktivnostima su: Alajbegović Anida, Klisura Azra, Krasnići Dženisa, Polutan Hena, Skopljak Hana i Šehović Šejma iz II-2 i II-2a razreda.

Teme ovog susreta su bile: "Voda-ugroženo globalno zajedničko dobro" i "Planet ili plastika". Učenici su imali priliku slušati predavanja različitih profesora te diskutovati o datim temama. Također su radili i zanimljive radionice na kojima su se učenici uz rad i lijepo družili.

Pored aktivnosti učenici su imali organizovan i obilazak grada te posjetu Atik džamiji gdje ih je ugostio efendija Ahmed Vuković i održao prigodno predavanje. Učenici i profesori su također posjetili i Franjevački samostan i muzej koji se nalazi u sklopu istog. Svi su uživali u razgledanju i fotografisanju različitih znamenitosti koje se nalaze u okviru muzeja.

Nakon ovog produktivnog i lijepog vikenda naši učenici nastavljaju sa realizacijom aktivnosti koje slijede i raduju se narednom susretu sa svojim drugarima na nekoj drugoj lokaciji.

U prostorijama SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica upriličen je svečani ispraćaj u penziju dugogodišnjih uposlenika škole, uvaženog profesora historije Sabita Muhića i drage spremačice Razije Ramljak.

Svečana sjednica Nastavničkog vijeća počela je obraćanjem direktora škole Samira Kučuka koji je rekao da je ovo vrlo emotivan trenutak za kolektiv naše škole, izrazio zahvalnost profesoru Muhiću i gospođi Ramljak na njihovom trudu, radu i nesebičnom zalaganju, poželio im ugodne i sretne penzionerske dane i poručio da je ova škola njihov drugi dom te da su tu uvijek dobrodošli.

U ime kolektiva SMŠ "Zijah Dizdarević" direktor Kučuk uručio je prigodne poklone kao skromni znak zahvale za njihov predan rad i saradnju. Ispred Sindikalne organizacije škole također su uručeni pokloni.

Profesor Muhić i gospođa Ramljak su se obratili prisutnim i izrazili duboku zahvalnost.

Cijenjeni profesor Sabit se osvrnuo na vrijeme provedeno u našoj školi, izrazio sreću jer je među prisutnim veliki broj njegovih nekadašnjih učenika i kazao da je put prosvjetnog radnika trnovit, ali plemenit i vrijedan truda. Rekao je da na njegovu pomoć u svakom trenutku možemo računati.

Gospođa Raza je zaželjela prisutnima da u zdravlju i sreći dočekaju ovakve dane.

Profesor Sabit Muhić tri decenije svog radnog vijeka proveo je u SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica, isprativši generacije i generacije učenika, podučavajući, usmjeravajući i nesebično dijelivši znanje našim učenicima. Pored pozicije profesora historije, obnašao je i funkcije direktora, pomoćnika direktora, te profesora latinskog jezika. Pored historije, učio nas je o životnom znanju i nesebično se zalagao za postizanje kvalitete u odgoju i obrazovanju.

Razija Ramljak je uposlenica naše škole na poslovima spremačice od 1997. godine. Uz topli osmijeh i susretljivost pri radu vrijedno je obavljala svoj posao.

Nakon sjednice, druženje uposlenika je nastavljeno uz vidne emocije i izražavanje želje da profesor Sabit i gospođa Raza zaslužene penzionerske dane provedu u zdravlju, miru i okruženi pozitivnom energijom.

Povodom odlaska u penziju Senade Delić, sekretarice naše škole upriličeno je druženje i svečana sjednica Nastavničkog vijeća.

Svečanu sjednicu otvorio je direktor škole Samir Kučuk koji je održao vrlo emotivan govor, te uručio prigodne poklone ispred kolektiva SMŠ "Zijah Dizdarević" našoj uvaženoj kolegici.

Iza Senade Delić je bogat radni vijek. Svojim radom i zalaganjem je ostavila neizbrisiv trag u našoj školi. Pored svih profesionalnih kvaliteta i dostignuća, Senada je, prije svega, izuzetna ljudska veličina. Bila je dobra kolegica, ali i prijateljica u raznim situacijama tokom proteklih godina.

Senada se vrlo emotivno zahvalila kolektivu na upriličenoj sjednici, ali i dugogdišnjoj saradnji i podršci svih kolega.

Senadi smo od srca zaželjeli sretno novo poglavlje u životu,  da joj taj period protiče u radosti i ljubavi s njenim najmilijim. Također, zahvalili smo joj se na svim lijepim trenucima saradnje, na podršci i razumijevanju u svim prilikama, kako na poslovnom planu, tako i za sve naše privatne probleme i ustupke koje je bezbroj puta učinila.

Nakon sjednice druženje je nastavljeno u prostorijama škole uz svečani ručak i evociranje uspomena.

Jedna poznata misao glasi: "Život možda i nije ono što se desilo, već ono čega se sjećamo i kako se toga sjećamo", a mi ćemo se naše Senade uvijek rado sjetiti.

K O N K U R S

za upis redovnih učenika u prvi razred SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica za školsku 2024/25. godinu

 

SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica – odjeljenja u Fojnici

Untitled3

SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica – dislocirana odjeljenja u Kiseljaku

Untitled2

I UPISNI ROK

Prijavljivanje kandidata je 19.06. (srijeda) i 20.06.2024. godine (četvrtak) od 08 do 12 sati.

 II UPISNI ROK

Prijavljivanje kandidata je 03.07. (srijeda) i 04.07.2024. godine (četvrtak) od 08 do 12 sati.

 III UPISNI ROK

Prijavljivanje kandidata za NEPOPUNJENA mjesta u svim strukama i zanimanjima je 19.08.2024. godine (ponedjeljak) od 08 do 12 sati.

 
Prijave se predaju u zgradi SMŠ "Zijah Dizdarević" u Fojnici, ulica Novo Naselje br. 7, i u zgradi dislociranih odjeljenja u Kiseljaku, ulica Josipa Bana Jelačića bb.

 

Kandidat prilaže na konkurs za upis sljedeće dokumente:

  1. Prijavu / zahtjev za upis (obrazac se preuzima u školi prilikom upisa)
  2. Izvod iz matične knjige rođenih (rodni list)
  3. Svjedodžba o završenoj osnovnoj školi
  4. Uvjerenje o uspjehu u šestom (VI), sedmom (VII) i osmom (VIII) razredu
  5. Drugi relevantni dokumenti za utvrđivanje bodova

D I R E K T O R    

Kučuk Samir, prof.

Kompletan konkurs možete preuzeti na linku: Konkurs za izbor direktora.

U petak, 31. 5. 2024. godine, SMŠ „Zijah Dizdarević“ organizirala je matursku zabavu kojom je ispraćena 46. generacija učenika naše škole. Svečani defile, koji je po tradiciji počeo ispred zgrade škole, izazvao je interesovanje i privukao veliku pažnju građana. Čast najave prolaska naših divnih maturanata u pratnji njihovih profesora imale su travničke mažoretkinje i duvački orkestar čime je data posebna nota ovom svečanom činu.

Kiša nije uspjela pokvariti vedro raspoloženje i ukloniti osmijeh sa lica maturanata jer, nakon defilea kroz grad, njihovo odredište bila je svečana sala Lječilišta „Reumal“ u kojoj je organizirana maturska zabava.

Povodom Dana bijelih traka, u znak sjećanja na 3.176 ubijenih Prijedorčana, u Bosni i Hercegovini, regiji i svijetu organizuje se niz akcija i manifestacija. Akciju podizanja svijesti o dešavanjima u Prijedoru 1992. – 1995. i ove godine proveli su učenici SMŠ "Zijah Dizdarević" Fojnica, simboličnim vezivanjem bijelih traka i programom na školskom radiju.

Simbolika bijelih traka dolazi iz 31. maja 1992. godine, kada su vlasti bosanskih Srba u Prijedoru (kasnije i u nekim drugim mjestima) izdale naredbu putem lokalnog radija kojom se naređuje nesrpskom stanovništvu da obilježi svoje kuće bijelim zastavama ili čaršafima, i da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava. Ovo je bio početak kampanje istrebljenja u kojoj su provođene masovne egzekucije, silovanja, otvarani koncentracijski logori i činjeni drugi zločini, čiji je konačni ishod bio uklanjanje 94 posto Bošnjaka i Hrvata s teritorije općine Prijedor. Suočavanje sa istinom je temeljni princip čijom se primjenom može nastaviti graditi bolja budućnost. Vrlo je važno podsjetiti bijelim trakama na necivilizacijski čin kojim su se u Prijedoru obilježavali svi građani koji nisu bili srpske nacionalnosti. Važno je da nam se to više nikada ne ponovi i zbog toga je nužno opominjati i podsjećati mlade generacije da sve ovakve pojave treba osuditi, a suživot i toleranciju graditi na zdravim i humanim principima. Zbog toga se, u znak sjećanja na stradanje nesrpskog stanovništva Prijedora i okoline 31. maja, u Prijedoru i svijetu obilježava “Dan bijelih traka”. U općini Prijedor bilo je 57 logora od kojih su za duže zatočenje bili Omarska, Trnopolje i Keraterm, kroz koje je prošlo oko 31.000 Bošnjaka i Hrvata.

Danas se želimo prisjetiti i 102 djece Prijedora čiji su životi svirepo prekinuti tokom zločina u periodu 1992. – 1995. Najmlađe dijete koje je ubijeno u Prijedoru bio je dvomjesečni Velid Softić, a najstarija su imala nepunih 17 godina. Najviše ih je ubijeno u periodu od 24. maja do 6. augusta 1992. godine. Posmrtni ostaci mnogih od njih još nisu pronađeni. I ova djeca su bila obilježena bijelom trakom. Označili su ih jer su bila drugačija od onih koji su im zauvijek prekinuli snove i oduzeli ih iz naručja njihovih roditelja. Bili su pupoljci kojima nisu dali da procvjetaju, prijedorski pupoljci koji bi danas bili profesori, inžinjeri, ljekari, sportisti, …

Dan-bijelih-traka-Imena-ubijene-djece

Nećemo dozvoliti da naša sadašnjost i budućnost bude obilježena zaboravom. Mi ćemo je pisati sjećanjem sa svijetlom perspektivom. Pamtimo da se ne bi ponovilo, a gradimo suživot i toleranciju na zdravim i humanim principima.

  • 102 ubijene djece
  • 256 ubijenih žena
  • 3176 ubijenih civila
  • 31.000 zatočenih u logorima
  • 53.000 prognanih i deportovanih
  • preko 31 osuđeni za ratne zločine

"Prijedorska bijela traka crnja je od svakog mraka." (bh. pisac i scenarista, akademik Abdulah Sidran).

Stranica 1 od 22