Novosti

24 Maj

Očuvanje i održivi razvoj Spomenika prirode Prokoško jezero

Objavio: 

U sklopu obilježavanja Dana Biodivrziteta 22.5. u Hotelu Lječilišta Reumal profesorice i učenici ekološke sekcije su prisustvovali zajedničkom skupu panel diskusije na temu "Očuvanje i održivi razvoj Spomenika prirode Prokoško jezero" ,  u organizaciji upravitelja Spomenika prirode Prokoško jezero Javno komunalno preduzeće Šćona d.o.o. Fojnica, Općine Fojnica, Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova SBK/KSB. Skup je organizovan i uz saradnju sa UNDP-BIH, Fond za Zaštitu okoliša FBIH i Zemaljskog Muzeja BIH.

Skup je imao za cilj da poveže sve najznačajnije institucije, predstavnike, eksperte, istraživače, škole, nevladin sektor u BiH kako bi se uspostavila saradnja, razmijenila iskustva i identifikovali budući pravci razvoja.

Pored toga, ovo je bila prilika i za razmjenu informacija i upoznavanje sa dokumentom koji je od značaja za svako zaštićeno područje, posebno za Spomenik prirode Prokoško jezero, a to je Plan upravljanja.

Posebna pažnja se posvetila temi o endemičnoj vrsti vodozemca na Prokoškom jezeru-Bosanski planinski Triton (lat. Ichthyosaura reiseri). Nažalost ova vrsta je ugrožena zbog čega je potrebno osigurati adekvatnu zaštitu i detaljna istraživanja.

Poribljavanjem Prokoškog jezera došlo je do postepenog smanjivanja i potpunog nestanka populacije Tritona u samom jezeru. Nekada velika populacija, danas je svedena na male i izolirane populacije sa jedinkama koje su primorane da preživljavaju unutar malih vodenih tijela poput bara Zavol i Šestica. Ova mala vodena tijela su nestabilna jer im prijeti postepeno isušivanje i nestajanje. Zaštitom ovih staništa pruženi su adekvatni uslovi za preživljavanje kritično ugroženog endemskog vodozemca.

Nakon završetka skupa organizovan je zajednički odlazak i terenska posjeta Prokoškom jezeru, gdje su učesnici mogli vidjeti uživo našu endemsku vrstu Triton. Ekolog Adnan Zimić je pokazao mušku i žensku jedinku te objasnio njihovu građu a potom su jedinke vraćene u svoje prirodno stanište. Na Prokoškom jezeru su učenici i profesori skupa sa ostalim učesnicima također prošetali i uživali u nestvarnim ljepotama prirode koju ćemo se svi potruditi zaštititi i očuvati na najbolji način.