Novosti

02 Apr

Profesorica Nela Mušanović održala predavanje o štetnosti konzumiranja duhanskih proizvoda

Objavio: 

Duhanski proizvodi predstavljaju značajan izazov za javno zdravlje, što je naglašeno na održanom predavanju u okviru školskog preventivnog programa o štetnosti konzumacije cigareta i alternativama koje se često koriste među učenicima školskog uzrasta. Fokus predavanja bio je na promicanju zdravog načina života.

Nela Mušanović, profesorica biologije i voditelj Ekološke sekcije je započela predavanje prikazujući statističke podatake o pušenju među mladima te istakla alarmantne trendove u porastu broja mladih pušača. Kroz niz ilustrativnih prikaza prezentirane su štetne tvari koje se nalaze u cigaretama i njihov negativan uticaj na respiratorni sistem, srce i opće zdravlje organizma. Istaknuti su učinci "pasivnog" pušenja, učinci e-cigareta i nikotinskih vrećica, kao i zdravstveni, društveni i ekonomski aspekti pušenja. Učenici su imali priliku izražavati svoje stavove i mišljenja o konzumaciji duhana i duhanskih proizvoda. Iz razgovora dalo se zaključiti da naši učenici uglavnom znaju za štetne posljedice konzumiranja cigareta, a razlog koji ih najčešće dovede da se odluče za tu naviku jeste uticaj društvenog okruženja ili želje za pripadanjem određenoj skupini. Zaključili smo da je potrebno poduzeti više preventivnih aktivnosti kako bismo educirali mlade da ne počnu s konzumacijom cigareta, ali i potaknuli pušače na prestanak.

Na predavanju je istaknuto i da se zdravlje ne može posmatrati odvojeno od okoline. Duhan nije samo prijetnja zdravlju, on je prijetnja ljudskom razvoju u cjelini i zahtijeva angažman cijelog društva.

Prema podacima WHO-a, upotreba duhana doprinosi onečišćenju zraka i stvaranju tri vrste stakleničkih gasova koji su ekvivalentni 84 megatone ugljen dioksida, čime utiče ina klimatske promjene, trošenje društvenih resursa i degradaciju ekosistema.

Uzgoj duhana pridonosi krčenju šuma, posebno u zemljama u razvoju, a zemljište koje je korišteno za uzgoj duhana kasnije teže podržava rast bilo koje druge biljne vrste. Svake godine uništi se oko 3,5 miliona hektara plodne zemlje za uzgoj duhana.

Kratkoročna novčana korist od usjeva duhana ima višestruke, dugoročne negativne posljedice na okolinu, nedovoljnu proizvodnju hrane, siromaštvo i sve češće bolesti.

Procjenjuje se da opušci u svijetu čine 340 do 680 tona godišnjeg otpada, što je ipak manji problem od kancerogenim hemikalija koje se nalaze u opušcima, koje se svakodnevno izlučuju i nakupljaju u našoj okolini.

Ovo predavanje je samo jedan korak u nizu planiranih aktivnosti Ekološke sekcije usmjerenih prema stvaranju zdravije i svjesnije generacije mladih, a nadamo se da će rezultirati pozitivnim promjenama u navikama i stavovima mladih prema pušenju.