Novosti

08 Feb

Interaktivna nastava: Primjena debate kao nastavne metode

Objavio: 

Debatu je organizovala prof. Alma Bešić na redovnom času informatike učenika prvog razreda gimnazije, a u okviru stručnog usavršavanja nastavnika prema godišnjem planu rada stručnog aktiva predmeta matematika, fizika i informatika za školsku 2015/16. godinu.

Debata je održana 08.02.2016. godine u kabinetu informatike.

U debati se raspravljalo o tezi: "Učenje pomoću tutorijala je učinkovitije od učenja pomoću nastavnika".

Unaprijed su odabrana po tri člana afirmacijske i negacijske ekipe. Određen je i učenik koji je mjerio vrijeme. Svi ostali učenici učestvovali su u debati kao publika.

Afirmacijska ekipa:

  1. Kučuk Ilma
  2. Kršić Lejla
  3. Bureković Faris

Negacijska ekipa:

  1. Pugonja Adna
  2. Salčinović Faris
  3. Turko Elvedina

Debatom se razvija kritičko, logičko i kreativno mišljenje. Zanimljivo je naći neobične, a time i iznenađujuće, nepredvidive argumente, kao i uspješno se "izvući" u nedostatku argumenata. Učenici proučavaju temu s boljim razumijevanjem i dugoročnim usvajanjem. Pri tome slušaju vlastiti govor kao i stavove drugih učenika.

Učenici su se argumentima borili za odbranu svojih stavova. Tokom debate, razvijali su kreativno razmišljanje s obje strane.

Tokom glasanja učenika iz publike, jednak broj glasova (po 4) dobila je afirmacijska ekipa koja je branila ovu tezu kao i negacijska ekipa koja je bila protiv.

Neriješen ishod brojem glasova prof. Alma Bešić je prepustila prof. Mirnesu Smajiloviću, članu stručnog aktiva, koji je uz obrazloženje dao prividnu prednost afirmacijskoj ekipi, smatrajući da je korištenje tutorijala uz redovno praćenje nastave uz pomoć nastavnika siguran put za uspješno i kvalitetno obrazovanje.

Šta je debata?

Debata je oblik formalizirane rasprave u kojem sudjeluju dvije suprotstavljene ekipe, a koji ima za cilj razborito, logično, oštroumno i argumentovano razrješenje neke dileme. Cilj afirmacijske ekipe u toku debate je dokazati zadanu tezu kroz čvrste argumente, dok je cilj negacijske ekipe da pobijanjem afirmacijskih argumenata ospori (pobije) tezu koju afirmacijska ekipa pokušava dokazati.

Opravdanost debate u nastavi

Promjenom uobičajenog nastavnog sata iz predavačkog u interaktivni korištenjem debate kao nastavne metode značajno se utiče na proširivanje i povezivanje znanja iz različitih područja o kojim se debatira te utiče na kvalitetu radne atmosfere u razredu. Osim toga, debata kod učenika potiče kritičko i analitičko mišljenje kroz oblikovanje argumentovanih stavova kao i jačanje komunikacijskih sposobnosti govora i slušanja kroz aktivno izlaganje i slušanje. Osim toga, kroz pripremu za debatu, učenici djeluju kao tim, a u toku same debate zauzimajući se i braneći vlastite stavove te argumentovano pobijajući stavove suprotstavljene ekipe dobijaju iskustvo mirnog rješavanja problema argumentovanom raspravom umjesto sukobom što je veoma značajno za njihov razvoj u socijalnom okruženju.

Kompletnu pripremu za debatu možete pogledati u priloženoj datoteci.